جستجو

مطالب مرتبط

روز نهج‌البلاغه و صحیفه سجادیه در تقویم رسمی کشور درج می‌شوددبیر شورای فرهنگ عمومی کشور در جلسه شورای سیاستگذاری طرح انتخاب روستای قرآنی کشور از پیشنهاد معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای ثبت دو روز در تقویم به نام‌های روز نهج‌البلاغه و روز صحیفه سجادیه اشاره کرد و گفت: این پیشنهادات در جلسات شورای فرهنگ عمومی به تصویب رسیده و تنها تصویب در شورای عالی انقلاب فرهنگی باقی‌مانده است.

جلسه شورای سیاستگذاری طرح انتخاب روستای قرآنی و رونمایی از پوستر این طرح صبح روز، ۲۶ بهمن‌ماه با حضور سیدمحمدرضا موالی‌زاده، دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور، عبدالهادی فقهی‌زاده، معاون قرآن و عترت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و نمایندگان دستگاه‌های تصمیم‌گیر در عرصه روستایی برگزار شد.

در ابتدای این‌ مراسم فقهی‌زاده طی سخنانی گفت: در سال ۹۹ چند برنامه درباره تقویت گفتمان‌سازی و جریان‌سازی قرآنی در دستور کار قرار گرفت که چند مورد از آنها به مرحله اجرا در آمده است، از جمله این برنامه‌ها طرح پایتخت نهج‌البلاغه و پایتخت صحیفه سجادیه ایران است.

دبیر کمیسیون تبلیغ و ترویج قرآن کریم با اشاره به معرفی شهر دوستدار صحیفه سجادیه تا دو هفته آینده افزود: یکی از کارهایی که از سال ۹۶ و پس از حضور در معاونت پیگیر آن بوده‌ام، بحث راه‌اندازی دبیرخانه انتخاب روستای قرآنی کشور بود که بنا به دلایلی تا امروز به تعویق افتاد. اگرچه این طرح امسال شروع شده است، اما امیدواریم، بتواند سال‌های سال برگزار شود و آثار مغتنمی به همراه داشته باشد.

معاون قرآن و عترت وزیر ارشاد در ادامه به حضور شورای فرهنگ عمومی در جلسات شورای سیاستگذاری انتخاب روستای قرآنی اشاره و تصریح کرد: در سفر به استان‌ها در شورای فرهنگی عمومی آن استان حضور یافته و متوجه ظرفیت بزرگ این شورا‌ها شده‌ام که می‌تواند از بالقوه بودن به فعلیت برسد.

در ادامه این جلسه سیدمحمدرضا موالی‌زاده، دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور طی سخنانی به آخرین مصوبات شورای فرهنگ عمومی اشاره کرد و گفت: در روزهای اخیر دو مصوبه، پیشنهاد آقای دکتر فقهی‌زاده را داشتیم؛ این پیشنهادات که هم در کارگروه‌ها و هم در صحن اصلی شورا به تصویب رسید، در مورد ثبت روز بزرگداشت نهج‌البلاغه بود که همزمان با میلاد حضرت علی(ع) به تصویب رسید و دومین پیشنهاد نیز روز بزرگداشت صحیفه سجادیه بود که همزمان با میلاد امام زین‌العابدین(ع) خواهد بود. این دو پیشنهاد مراحل خود را در کارگروه و صحن اصلی شورا طی کرده است و تنها تصویب نهایی در شورای عالی انقلاب فرهنگی باقی خواهد ماند. پیش‌بینی می‌شود این دو پیشنهاد به تصویب نهایی برسد.

موالی‌زاده از درایت، تیزهوشی، نکته‌سنجی و نظرات کارشناسانه و تخصصی عبدالهادی فقهی‌زاده در مورد طرح‌های مربوط به بحث عترت(ع) و انتخاب پایتخت نهج‌البلاغه و صحیفه سجادیه قدردانی کرد و گفت: هرگاه این موضوعات معنوی،‌ معرفتی و علمی به یک شهرستان و منطقه منتقل می‌شود، هم اثرات منطقه‌ای به دنبال خواهد داشت و هم می‌تواند خواستگاهی برای کار بیشتر بر روی این مفاهیم باشد.

وی با اشاره به اینکه شورای فرهنگ عمومی با همه توان در خدمت طرح انتخاب روستای قرآنی خواهد بود، بیان کرد:‌ این یک رسالت اساسی است تا بتوانیم در ترویج فرهنگ قرآن و عترت حرکت رو به رشد را دنبال کنیم. شورای فرهنگ عمومی کشور یکی از شوراهای اقماری شورای عالی انقلاب فرهنگی است که دبیرخانه آن در وزارت ارشاد مستقر شده و ریاست آن هم بر عهده وزیر محترم ارشاد گذاشته شده است. این شورا ۳۵ عضو دارد و متشکل از شخصیت‌های حقیقی و حقوقی است که به مثابه یک‌ مجلس فرهنگی عمل می‌کند.

دبیر شورای فرهنگ عمومی با اشاره به اینکه نقشه راه شورای فرهنگ‌ عمومی با ۱۵ سرفصل و ۷۰ برنامه مشخص شده است، گفت: بحث فرهنگ قرآنی هم در این برنامه وجود دارد، ما می‌توانیم این فصل مشترک را داشته باشیم و کار را دنبال کنیم.

موالی‌زاده رابطه فی‌مابین فرهنگ و فرهنگ‌عمومی را مشابه رابطه عموم و خصوص مطلق برشمرد و اظهار کرد: بر همین اساس موضوعات را دنبال می‌کنیم و تلاش خواهیم کرد تا به صورت مسئله‌محور پیش برویم، اگر ‌بخواهیم در دایره گسترده فرهنگ ورود پیدا کنیم، مانند یک اقیانوس است که امکان پرداختن به همه موضوعات نیست.